mobilmenuiconmobilsearchicon

NEREYE, NASIL HALI SEÇMELİYİM?

Tarih: 30.06.2022 11:04
NEREYE, NASIL HALI SEÇMELİYİM?
Halıların önce ki dönemlerden beri kullanım alanları özellikle ev olmuştur fakat son yıllarda halı üretiminde kullanılan iplik ve maddelerin, sentetik bir hale kavuşmaya başlamasıyla birlikte halıların maddi değerinde düşüşe yol açmıştır.

Yaşam alanlarımızın dekore edilmesi için harcadığımız emeğin, zamanın ve maddiyatın sonunda hepimizin beklentisi şahane bir manzara ile karşılaşmaktır. Halıların önce ki dönemlerden beri kullanım alanları özellikle ev olmuştur fakat son yıllarda halı üretiminde kullanılan iplik ve maddelerin, sentetik bir hale kavuşmaya başlamasıyla birlikte halıların maddi değerinde düşüşe yol açmış ve bunun sonucunda halı alıp sergilemek lüks olmaktan çıkıp standart bir dekorasyon objesi haline gelmiştir. Bu durumun sonucunda ofislerimizden oturma odasına salonlardan mutfak ve muhtelif yerlerde halı kullanımı yaygınlaşmıştır. Peki, hangi yaşam alanına nasıl halı seçmeliyim? Halı aldığım yaşam alanında hangi detaylara dikkat etmeliyim?

Halı tercihinde dikkat edilecek hususlar;

 
  • İlgili alanda nasıl bir mobilya stiline sahipsiniz?
  • Alanda adım atma ortalaması yüksek mi?
  • Alan, açık alan mı yoksa kapalı mı?
  • Çocuğunuz var mı?
  • Evcil hayvan besliyor musunuz?
  • Ayakkabı ile girilebiliyor mu?
  • Dekor objeleri var mı?
  • Yiyecek ve içeceğin yoğun tüketildiği yerler mi?
  • Nem ve ıslaklık oranı yoğun mu?
Tüm detayları dikkate alarak yaşam alanımıza göre halı seçimine başlayalım.

OTURMA ODASI HALILARI

Gündelik hayat içerisinde en çok adım attığımız, en çok etkiye maruz kalan alandır oturma odalarımız. Bu yüzden kirlenme oranı ve yıpranma oranı yüksektir. Bu durum sonucunda seçeceğiniz halının sık dokumaya sahip, hav yüksekliği düşük, sıvı ve toz tutmayan desenli bir halı tercihi doğru olacaktır. Böylece halı herhangi bir kire maruz kaldığında ivedi olarak müdahale edilip, çok masrafa yol açmadan temizlenebilir. Oturma odasında yere dökülen yiyecek parçalarının da var olacağını düşünürsek süpürme işlemi için kısa havlı ürün tercihi doğru olacaktır. Uzun saçaklı halılar süpürme işlemi için uygun değildir. Halı üzerinde desenlerin varlığı da doğal yollarla kirlenen halıların ilk günkü görüntüsünü korumasında ve kirlerin gizlenmesinde yardımcı olacaktır.

YATAK ODASI HALILARI

İnsanların halı seçerken belki de en özgür olduğu alan yatak odalarımızdır. Adım oranının düşmesi, alanda geçirdiğimiz sürenin düşmesi gibi detaylar bizleri halıda istediğimiz tür dokumalara, renklere, desenlere sürüklüyor.  Konforun ve estetiğin tercih edildiği yatak odalarımızda daha seyrek dokumaya sahip; ipek, yün gibi ipliklerin kullanıldığı halılardan sentetik iplik kullanılan shaggy ve dokulu halılara kadar birçok tür rahatlıkla tercih edilebilir.

YEMEK YEDİĞİNİZ ALANLARDA HALI

Lüks iplik türlerinden feragat edebileceğiniz bir alandır. Sentetik lifli, temizliği kolay halı tercih edilebileceği gibi, seyrek dokulu halılarda tercih edilebilir. Özelikle lekelenmelere karşı açık renk halı tercihinde bulunmamanızı önerebiliriz.

BANYO HALILARI

Doğal iplik türlerinden vazgeçip mutlaka sentetik lifli bir halı tercih etmenizi önermekteyiz. Alanda nem oranının ve suya maruz kalma ihtimalinin yüksek olması, doğal iplik türlerini kolaylıkla yıpratacağı için kısa hav uzunluğuna sahip, kolay temizlenebilir, neme dayanıklı halı tercihleri önemlidir. Taban olarak kaydırmaz tabanlı halılarda ayrıca bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

ANTRE ve HOLLERDE KULLANILAN HALILAR

En çok kullanılan alanların başında gelmektedir. Bu alanlarda günlük adım miktarının artması temizliği ve halının temiz kalmasını zorlaştırmaktadır. Antre ve hollerimize halı seçerken üzerinde, oluk olmamasına ve sıkı dokunmuş bir halı tercihinde bulunmanızı öneriyoruz. Ayrıca kirleri gizleyecek bir halı seçimi de ayrı bir dikkat edilecek noktayı oluşturmaktadır.

 
 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...