mobilmenuiconmobilsearchicon

KALİTELİ HALIYI NASIL ANLARIM?

Tarih: 24.06.2022 12:33
KALİTELİ HALIYI NASIL ANLARIM?
Halıda kalite olarak aranan üç temel özellik vardır. Birincisi; uzun soluklu bir kullanıma sahip olması ve dokusunu kaybetmemesi. İkincisi; halının dokunuş türü; sık ya da seyrek dokunması halıda önemli bir detaydır. Üçüncü olara​​​​​​​k ise; ilk alındığındaki görüntüsünü koruyabilmesidir.

HALIDA KALİTEYE KISA BİR BAKIŞ

Yüzyıllardır evlerimizin vazgeçilmez bir parçası olan, sıcak ve konforlu bir zemin arayışı sonucu ortaya çıkan halılar, ev ve yaşam alanı dinamiklerinin değişmesiyle birlikte bu değişeme ayak uydurdu. Geçmişi insanlık tarihi kadar eski olan halılar, öncelikli olarak hayvan postlarından daha sonra ise gelişen teknoloji ile birlikte tasarım, renk ve dokuma türü açısından çeşitlilik göstermeye başlamıştır. Değişen şartlar içerisinde eskiden çeşidin az olduğu dönemde kaliteli bir halı almak çok daha kolay bir haldeyken özellikle dokuma tezgâhları ve hammaddenin çeşitlenmesi ile birlikte daha zor bir hal almıştır.

Belli bir ödeme sonucu halı almak isteyenler, ödemenin karşılığında uzun ömürlü, sağlıklı ve ilk alındığındaki görüntüsünü koruyan bir ürün temin etme konusunda ortak bir endişeye sahiptir. İşte bu endişeyi ortadan kaldırmak, halı almak isteyenlerin akıllarında ki sorulara cevap bulabilmek için yazımızı sizler ile paylaşıyoruz.

Peki, kaliteli bir halı da dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Halıda kalite ne demektir?

 

Halıda kalite olarak aranan üç temel özellik vardır. Birincisi; uzun soluklu bir kullanıma sahip olması ve dokusunu kaybetmemesi. İkincisi; halının dokunuş türü; sık ya da seyrek dokunması halıda önemli bir detaydır. Üçüncü olarak ise; ilk alındığındaki görüntüsünü koruyabilmesidir.

 

HALI ALIRKEN SATICIYA HANGİ SORULARI SORMALIYIM?

Güvendiğiniz, müşterilerinden referans almış bir mağaza veya sitenin tespit edilmesinden sonra; satış personeline yönlendireceğiniz doğru sorulara sahip olmak çok önemli çünkü doğru sorular sizi doğru cevaba; kaliteli halıya götürecektir.

 
  • HALININ DÜĞÜM (İLMİK) SIKLIĞI NE KADAR?
Kalite açısında soracağımız ilk sorudur. Halılarda, metrekare başına ortalama olarak bakacak olursak, 100.000 veya 250.000 düğüm görünmektedir Ancak kalite standartlarına göre sınıflandırma yapacak olursak, 100.000 düğüm dayanıklılık açısından sizi üzebilecekken 300.000 ve üstü düğüme sahip halılar kalite konusunda size güvence verecektir.

 
  • AĞIRLIK ÖLÇÜTÜMÜZ NE OLMALI?
Bir önce ki maddede yazdığımız düğüm sıklığı, halının ağırlığını direkt olarak etkileyen bir faktördür. Kalite kontrol testlerinden sonra yapılan analizlerde; aynı malzemeye sahip iki halıda, halı ağırlığının artmasına bağlı olarak yıpranma oranı azalmış ve çok daha uzun ömürlü bir yapı ortaya koymuştur. Çünkü halı ağırlığını belirleyen ölçüt, halının sık dokumuş olmasıdır ki bu durumun nedeni olarak daha fazla iplik kullanıldığı bilinmektedir. Özetleyecek ve genelleyecek olursak, 4 metrekareyi de esas alırsak 7,5 kg üstü halılar kalite konusunda güven vermektedir.

 
  • HANGİ İPLİK TÜRÜ TERCİH EDİLMELİ?
Değişen sektöre ayak uydurmak için şirketler ciddi bütçeler ayırarak önemli Ar-Ge çalışmalarına imza atıyorlar ve bunun sonucunda birçok farklı iplik türü ortaya çıkıyor. Daha önceki dönemlerde yün ve ipek gibi materyaller büyük bir öneme sahipken, değişen şartlar içerisinde üretilen, işlem görmüş inorganik (sentetik) iplerin, doğal (organik) ipler ile birlikte işlenmesi sonucu üretilen halılarda kalite ihtiyacımıza cevap vermektedir.

 
  • HAV YÜKSEKLİĞİ NEDİR ve HALININ KALİTESİNE ETKİSİ NELERDİR?
Hav yüksekliği, halın yerden olan yüksekliğini yani ilmek atılan ipin çözgüye bağlanan yüksekliğini ifade etmektedir. Kalite kavramını etkileyen önemli başlıklardan bir tanesi olma özelliği taşır. Günlük yaşam içerisinde ister istemez kirlenen halılarımızı doğru bir şekilde kolay temizlenebilir olması kalite ölçeklerimizdendir. Kısa ölçekli hav yapısına sahip halılar, daha sık dokumanın bir yansımasıdır. Yani uzun havlı dokumalara nispeten çok daha uzun ömürlü bir yapıya sahiplerdir. Özellikle kolay temizlenmesi; çocuklu ve evcil hayvan besleyen aileler için çok daha uygun bir yapı ortaya koymaktadır. Kolay temizlenen halılar, çok daha uzun ömürlü olmasını, ilk alındığı günkü formunu ve kalitesini korumakta önemlidir.
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...